Coraz częściej się rozwodzimy – wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach. Tylko w minionym roku odnotowano w nim 238 wyroków sądowych o rozwiązaniu małżeństwa. Dzisiaj na biurku kierowniczki wylądował pierwszy w tym roku. Notatką na marginesie zakończyło się w tym samym niemal 20 letnie małżeństwo.
Uroczystości zawarcia związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego towarzyszy toast a nierzadko liczne grono znajomych. W przypadku rozwodu jest inaczej, bo cała procedura odbywa się w sądzie okręgowym a w USC po naszym małżeństwie zostaje jedynie… notatka na marginesie.
W roku 2011 w Urzędzie Stanu Cywilnego w Siedlcach sporządzono 733 aktów małżeństw. 236 spośród nich były ślubami cywilnymi a 464 konkordatowymi. W porównaniu z rokiem 2010 liczba aktów małżeńskich spadła o 46 (779).
– A z roku na rok wzrasta niestety liczba rozwodów – przyznaje Danuta Omelaniuk, kierowniczka USC Siedlce. – W minionym odnotowałam 238 sentencji wyroków rozwiązania małżeństw. Po przeprowadzeniu postępowania sądowego i orzeczeniu wyroku o rozwiązaniu małżeństwa sąd przekazuje jedynie sentencję wyroku o rozwiązaniu małżeństwa do urzędu stanu cywilnego. Przy akcie małżeństwa na marginesie odnotowywana jest odpowiednia wzmianka o rozwiązaniu małżeństwa lub separacji. Pary wytrzymują ze sobą coraz krócej mimo że na ślub częściej decydują się osoby dojrzałe, po studiach, które już razem mieszkają – precyzuje Omelaniuk.
Jak wskazują dane rozpadają się przeważnie małżeństwa z trzyletnim, czteroletnim lub pięcioletnim stażem. Dla zobrazowania skali: w minionym roku było ok. 253 dni roboczych a rozwodów 238. To oznacza, że niemal każdego roboczego dnia jakieś małżeństwo się rozpadało.
bg
464 śluby i 238 rozwódów …. Statystycznie połowa ludzi zawierających ślub rozwodzi się.
I zastanawiające jest, że połowa ślubów to śluby cywilne. Czyżby naród oddalał się od wiary? W sumie patrząc na poczynania i przykłady idące od ks. nie "dziwota"
A ciekwe ile było unieważnień małżeństwa w Kurii?
Żadna taka informacja nie wpłynęła do USC. W poprzednich latach były pojedyncze przypadki.
ale chyba takie "unieważnienie" nie przekłada się automatycznie na rozwód w rozumieniu spraw cywilnych?
Widzę , że i z tego powodu macie frajdę.
jaka frajde przecież to dyskusja, jak można stale szukac podtekstów jeżeli tylko ruszy się kler. Przykład powinien iść od nich, bo nasza wiara nie zezwala rozwodów ale co z tego jak ksiądz mieszka z gosposią nie ze starszą gospodynia to o czym mowa. A BISKUP NIC