Jeżeli chcesz, aby Twoja córka lub Twój syn już na starcie byli oryginalni najlepiej zacząć od oryginalnego imienia. To nie będzie trudne, ponieważ w nadawaniu imion od kilku lat mamy swoje „pewniaki” i wszystko wskazuje na to, że nie chcemy z nich rezygnować. Na świat przyszło zatem najwięcej Julii i Jakubów.
Najczęściej nadawanym imieniem kobiecym od kilku lat jest w Polsce Julia. W przypadku chłopców bezapelacyjnie Jakub. Ten sam trend obserwujemy również w naszym regionie. W minionym roku na terenie działania Urzędu Stanu Cywilnego w Siedlcach na 997 wszystkich noworodków płci żeńskiej w 70 przypadkach rodzice wybrali imię Julia.
O 13 LEN WIĘCEJ
W porównaniu do roku 2010 to o 19 Julii mniej. Kolejne miejsca w rankingu najczęściej nadawanych imion kobiecych zajęły: Lena (63), Maja (57), Aleksandra (44). W porównaniu z rokiem wcześniejszym częściej pojawiało się jedynie imię Lena (50 w 2010) straciły Maja (65 w 2010) i Aleksandra (57 w 2010). Przy tej okazji warto jednak zaznaczyć, że różnice te nie muszą wynikać jedynie z tego, że wymienione imiona przestają być popularne. Ważniejszym czynnikiem jest sam spadek ilości urodzeń, bo w roku 2010 na świat przyszło 1099 dziewczyn. Inne są też imiona oryginalne. W minionym roku były to w USC w Siedlcach Lajla i Karina. Wcześniej Adelina i Noemi.
Joanna mimo że o swojej ciąży dowiedziała się niedawno już wie spośród jakich imion będzie wybierała.
– Maurycy, Mikołaj, Melania i Manuela. To nie podlega dyskusji. Pozostaje mi przekonać tylko męża – mówi krótko i stwierdza, że o Julii nie pomyślała ani przez chwilę.
O 13 KACPRÓW MNIEJ
Mniejszy problem z wyborem imienia dla swojego syna ma Gośka. W rodzinie jej męża tradycją jest, że pierwszy mężczyzna w pokoleniu ma na imię Ignacy. – Krzysiek jak wskazuje jego imię nie był pierwszy, ale nasz syn już będzie, więc wybraliśmy – śmieje się. – Jakby prapradziadek był Szczepanem? To nie wiem. Nie chcę nikogo obrazić, ale mam wrażenie, że Szczepan musi być stary od urodzenia. Ignacy jeszcze jakoś ujdzie. Musiałabym negocjować.
O Szczepana nie pytam przypadkiem, bo w 2011 roku razem z Sylwestrem było to najrzadziej nadawane imię męskie na terenie działania USC w Siedlcach. W przeciwieństwie do Jakuba nadawanego 82 razy, czyli o 5 więcej niż rok wcześniej. 50 razy chłopcom nadano imię Szymon (53 w 2010) a 47 razy Kacper (50 w 2010). Bartoszów urodziło się 43 (50 w 2010). Najoryginalniejsze imiona męskie to Nataniel, Bruno, Brajan. Wcześniej byli nimi Iwo, Ziemowit, Ruben i Sambor. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do roku 2010 w minionym zarejestrowano więcej aktów urodzeń chłopców. Skok z 1122 do 1148.
**** Z danych USC w Siedlcach wynika, że w roku 2011 sporządzono 2145 aktów urodzeń (w tym 1148 chłopców i 997 dziewczynek). W stosunku do roku wcześniejszego, czyli 2010 gdy tych było 2221 jest to spadek o 3,42%.
W ubiegłym roku zarejestrowano 1275 zgonów (Siedlce – 1162, gmina Siedlce – 60, gmina Suchożebry – 21, gmina Paprotnia – 14, gmina Domanice – 18). W porównaniu do roku 2010 gdzie było ich 1297 zanotowano spadek zgonów o 1,7%.
bg
Czy autor artykułu mógłby zamieścić pełne listy imion żeńskich i męskich nadanych w USC Siedlce w 2011r. ???
Artykuł ciekawy, ale tej informacji brakuje.
Popieram
Biedne te dzieci które mają tak szurniętych rodziców że wymyślają im takie imiona. Współczuję córce Joanny za te imiona co jej przypadły w udziale. I tak się czasem zastanawiam czy Ci rodzice to już zapomnieli jak wredne potrafią być inne dzieci i jak bardzo mogą dokuczać innym dzieciom w szkole tylko z tego powodu że te są inne – a imię typu Lajla na pewno piękne nie jest. Takich rodziców to wysłałabym do lekarza na terapię najpierw. Co niektórzy za dużo rożnych seriali się chyba naoglądali albo naczytali z brukowców o naszych rodzimych pseudo gwiazdach co tak szaleją z imionami dla dzieci i biorą z tego przykład. No cóż współczuję dzieciom, że potem przez całe życie będą się męczyć z takim imieniem.
Wytłumaczcie mi, bo nie rozumiem. Jak można chłopca nazwać BRAJAN???!!!
a ja nie rozumiem, jak komuś może przeszkadzać imię jakiegoś obcego dziecka. jeśli ktoś wymyślił swojemu dziecku imię, to miał jakieś ku temu powody. najczęściej – najzwyczajniej na świecie – takie imię się rodzicowi podoba. nie sądzę by specjalnie chciał dziecku zrobić przykrość. przykrość sprawić mogą inni ludzie, którzy próbują przekonywać, że dane imię jest brzydkie. co to kogo obchodzi?!
a że inne dzieci będą się śmiać? no właśnie od tego są (inteligentni) rodzice, by wytłumaczyć swoim pociechom, że nie należy się wyśmiewać z innych. bardzo dużo dzieci wynoszą z domu. idąc np. do przedszkola spotykają się po raz pierwszy z wieloma imionami. i najczęściej przyjmują to najzwyczajniej na świecie – ten chłopiec nazywa się brajan, a tamten michał. i tyle. wytłumaczcie mi – na jakiej podstawie sądzicie, że trzylatka bardziej śmieszy "brajan" niż "michał"?
Lajla to świetne imię, brzmi cudnie i jest oryginalne. Z resztą nie jest jakieś z kosmosu, tylko.. z zagranicy 😉