poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaSiedlceNikt nie skłamał. Po prostu nie pozwolono się odnieść

Nikt nie skłamał. Po prostu nie pozwolono się odnieść

W miniony piątek nasza redakcja dostała skan pisma podpisanego przez nauczycieli i pracowników „Kolejówki” jakie 20 grudnia wpłynęło do Biura Obsługi Interesanta siedleckiego ratusza, a którego adresatem jest prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. – Tutaj po prostu nie pozwolono odnieść się prezydentowi do tego pisma. W urzędzie żadne pismo nie pozostaje bez odpowiedzi i jest na to 30 dni – tłumaczy rzecznik ratusza Paweł Mazurkiewicz. 

Wracamy do tematu siedleckiej „Kolejówki”, o której dyskutowano podczas ostatniej sesji miejskiej. Przypomnijmy. O przyszłość szkoły prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego zapytał radny Sylwester Czyżyk. Powodem jego interpelacji był list skierowany m.in. do radnych miejskich a podpisany przez pracowników i nauczycieli „Kolejówki”, w którym ci proszą o niezamykanie ZSP nr 6. List to efekt przedświątecznego spotkania do jakiego doszło w siedleckim magistracie między prezydentem, dyrektorem szkoły a kilkoma uczniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W jego trakcie Wojciech Kudelski miał powiedzieć do swoich gości „(…) nie martwcie się, znajdziecie miejsca w innych szkołach” co wywołało niepokój wśród całej społeczności „Kolejówki”.

Podczas sesji prezydent przyznał co prawda, że powiedział przybyłym, żeby się nie martwili, bo znajdą miejsce w szkołach, ale zaprzeczył jakoby podjęto jakiekolwiek decyzje w sprawie ewentualnej likwidacji ZSP nr 6. Przyznał, że trwają rozmowy o kształcie i strukturze siedleckiej oświaty na najbliższe lata. Wojciech Kudelski kilkakrotnie podkreślał, że żadnych oficjalnych pism zaadresowanych na swoje nazwisko nie otrzymał a do nieoficjalnych wypowiedzi nauczycieli odnosić się nie będzie.

– Twierdząc, że nie było oficjalnego pisma do prezydenta, prezydent minął się z prawdą, bo złożyliśmy je kilka dni przed sesją – powiedział nam jeden z pracowników szkoły. – Po co mówić takie rzeczy skoro nie są one prawdą?

W miniony piątek na potwierdzenie tych słów nasza redakcja dostała skan pisma podpisanego przez nauczycieli i pracowników „Kolejówki” jakie 20 grudnia wpłynęło do Biura Obsługi Interesanta siedleckiego ratusza, a którego adresatem jest prezydent Siedlec Wojciech Kudelski.

Chcąc wyjaśnić sprawę zadałyśmy rzecznikowi siedleckiego magistratu Pawłowi Mazurkiewiczowi pytanie czy prezydent Siedlec kłamał podczas ostatniej sesji mówiąc, że żadne pismo z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 do niego nie dotarło skoro my jesteśmy w posiadaniu skanu takiego listu. Jako odpowiedź dostałyśmy następujący komentarz:

Tutaj po prostu nie pozwolono odnieść się prezydentowi do tego pisma. W urzędzie żadne pismo nie pozostaje bez odpowiedzi i jest na to 30 dni. Złożenie pisma i natychmiastowe żądanie ustosunkowania się do niego poprzez prasę, jest jakimś nowym sposobem dialogu wprowadzonym przez ZSP nr 6. Warto również powiedzieć, że prezydent nigdy nie mówił o likwidacji „Kolejówki”, a cała sprawa wyszła ze środowiska szkolnego. Dyskusja toczy się wokół reformy systemu siedleckiej oświaty, na którą nie starcza rządowych subwencji. „Kolejówka” żeby przetrwać musi poprawić rekrutację. Jak to osiągnąć w dobie niżu demograficznego? – właśnie poszukiwane są rozwiązania.

Cała dyskusja na pewno nie służy ZSP nr 6, w której na 5 klas pierwszych tylko jedna to technikum. W takiej formule organizacyjnej trudno jest szkole konkurować z innymi siedleckimi liceami i stąd 17 osobowe klasy pierwsze, a co za tym idzie niedobór subwencji, która trafia do szkoły za uczniem. Jeżeli miasto będzie prowadzić szkoły, w których jest mało uczniów, to do takich placówek trzeba będzie dokładać z podatków lokalnych. Stąd te prawie 30 mln dopłaty miasta do subwencji oświatowej. Trzeba tu zbilansować wydatki tak aby subwencja w większym stopniu pokrywała koszty funkcjonowania szkół. W innym przypadku odbije się to negatywnie na miejskich inwestycjach.

bg

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

17 KOMENTARZE

  1. Szkołą z wielkimi tradycjami rozwalona i pogrzebana prze obecna dyrekcje. A teraz lament. Nie trzeba było siedziec na dupie za biurkiem tylko myslec wcześniej jak przyciagnąć uczniów, zrobienie z Kolejówki jeszcze jednego ogólniak było gwoździem do trumny. Ja czarno widzę przyszłość tej szkoly, jezeli nadal będzie tak zarządzana jak dotąd. A szkoda, zwlaszcza tym, którzy mimo wszystko dobrze wspominaja spędzone tam lata (dla mnie bylo ok. wszystko, oprócz lekcji historii, które wspominam jak najgorszy horror, kto tam się uczyl wie o kim i o czym mówię).
    Jeżeli chodzi o to pismo, to dziwie sie pracownikom szkoły, że znając jak działa siedlecki magistrat i prezydent – oczekiwali szybkiej reakcji. Jestem pewna, że pismo wcale nie trafiło do Kudelskiego, o tym kto takie sprawy załatwia decyduje szef kancelarii prezydenta, czyli pan Orzełowski. Ten pan dba o dobre samopoczucie szefa i – sądzę, że sie nie pomylę jak napisze, że pismo wasze otrzymała pani Sochacka, bo chyba ona odpowiada w Siedlcach za oświatę. Moze dopiero po nagłosnieniu tej sprawy w mediach zainteresuje się nią Kudelski.
    nie mniej, jak sami nie weźmiecie sie do roboty – to szkołą padnie. Zbliza się nowa rekrutacja. Co oferujecie absolwentom gimnazjów? jakie kierunki, które pomoga im zdobyc zawód z przyszłością, a nie zostać magistrem na bezrobociu? Pisanie listów do prezydenta nic nie da. marazm w tej szkole trwa juz od dawna i dyrekcja nie robi n ic aby to zmienić.

  2. Prezydent nie powiedział, że nie odpowie na pismo, tylko że go nie dostał, czyli kłamał i żadne wyjaśnienia wodnika prasowego tego nie zmienią. Wstyd i tyle. Skoro kłamał w tak prostej i oczywistej kwestii, to jak można mu wierzyć w pozostałych, o niebo istotniejszych.

  3. No i o co walczycie uczniowie? Przecież otworzenie kilku klas w samochodówce, elektryku, bądź rolniku da wam miejsce do nauki, a miasto trochę hajsu zaoszczędzi i będzie się powoli oddłużać. Mam wrażenie, że została już podjęta decyzja w Urzędzie o zamknięciu szkoły, tylko trwają poszukiwania najlepszego rozwiązania dotyczącego terenu i budynku przy Chopina. Smutne lecz prawdziwe

  4. Ludzie, czy wy nie widzicie, że tu wcale nie chodzi o szkołę, tylko o teren i budynek położone w atrakcyjnym miejscu? Inne szkoły nie są wcale w lepszej sytuacji z naborami i liczebnością klas i nikt nie mówi o ich likwidacji!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Widocznie jest już chętny na nieruchomość i prezydencja kombinuje jak tu pozbyć się kłopotu. A swoją drogą dyrekcja kolejówki (razem z dwójką zastępców !!!)jest totalną pomyłką. Skoro kolejówka jest niby najbardziej kosztochłonna w Siedlcach jak twierdzi prezydent, to czemu tam jest dwóch zastępców? Nikt nie policzył ile to kosztuje?

  5. Teren po Kolejówce jest już obiecany Konstantynowi pod kolejną Galerię S III, podobnie jak budowa sukiennic i pałacu na placu Sikorskiego

  6. Własnie mnie też to dziwi dlaczego jest taka nagonka na Kolejówkę a inne w podobnej lub gorszej (np: budowlanka) sytuacji się chroni. Kolejówka może nie jest jakąś bardzo renomowaną szkołą ale to do niej trafiają uczniowie które sobie nie radzą w renomowanym Prusie czy Królówce. Wiem że teraz cały czas do nich dopływają uczniowie. Panie prezydencie czy oni już nie mają prawa do nauki??

  7. W Siedlcach powinny być tylko 3 LO , "Prus" i "Królówka" i może jeszcze "Żółkiewski" pod warunkiem porządnego przesiania kadry nauczycielskiej i wywalenia ignorantów i leniuchów. U "Prusa" i w "Królówce" gdyby nie, zdolna i ambitna młodzież ta szkoła by miała poziom mocno zaniżony. Na palcach jednej ręki w tych placówkach można policzyć fantastycznych nauczycieli, reszta to "secondhand". pozostałe to OBOWIĄZKOWO SZKOŁY ZAWODOWE i tylko ZAWODOWE.

  8. do z sensem
    dziubasku drogi polecam słownik poprawnej polszczyzny, ewentualnie http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=4009
    Pozdrawiam. Wiedzy nigdy dość

  9. Po co na siłę robić z młodzieży inteligentów? Ustawią się z torbami po zasiłki i to będzie opłakany skutek bezmyślności i rodziców, i ich latorośli. Dajcie młodym konkretne zawody np. stolarz, kolejarz, szlifierz itp. Kolejówka niech zostanie przekształcona w technikum i kształci młodych fachowców. To jest przyszłość panie Kudelski. Zamkąć jeszcze jest czas.

  10. a co tam bedzie, moze biskup łapę chce położyc choć chodzą słuch ze caritas ma ochottę zrobic tam sobie bazę. chyba to drugie bo biskup chce dostac halę tergową

  11. Szanowni Państwo!

    Coroczne niedoszacowanie subwencji na zadania oświatowe oraz zmniejszenie możliwości budżetu Miasta Siedlce w 2013 roku bilansowania faktycznych wydatków na oświatę środkami własnymi wymusza poszukiwania obszarów umożliwiających racjonalizację wydatków oraz oszczędności. Analizy i dyskusje nad źródłami koniecznych zmian w oświacie mają charakter ogólnopolski i są prowadzone wielopłaszczyznowo z zaangażowaniem wielu stron. Pojawiające się doniesienia medialne o zapadłych decyzjach dot. choćby Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. Gen. Józefa Bema nie znajdują odzwierciedlenia w prowadzonych analizach i działaniach mających na celu urealnienie w Mieście Siedlce nakładów finansowych ponoszonych na oświatę.

    W dniu 10 stycznia Pan Prezydent Wojciech Kudelski zatwierdził "Analizę organizacji i kosztów funkcjonowania szkół prowadzonych przez Miasto Siedlce w kontekście subwencji na zadania oświatowe" przygotowaną w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Siedlce.
    Opracowane materiały zostały opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Siedlce w ogłoszeniach w dziale Edukacja.

    Analiza została przekazana już do wiadomości dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oraz przedstawicieli związków zawodowych. Dziś odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Siedlce z przedstawicielami związków zawodowych, podczas którego rozmowy miały merytoryczny przebieg i koncentrowały się na rzeczywistych problemach zdiagnozowanych w analizie oraz kierunkach i sposobach ich rozwiązywania.
    W najbliższą środę 16 stycznia temat będzie omawiany na posiedzeniu Komisji Oświaty Rady Miasta Siedlce.
    Zachęcam zainteresowanych do zapoznania się z analizą. W przypadku pojawienia się problemów interpretacyjnych uprzejmie proszę o kontakt: sławomir.kurpiewski@um.siedlce.pl

    Z poważaniem

    Sławomir Kurpiewski
    Naczelnik Wydziału Edukacji

  12. Chciałem podziękować Panu Naczelnikowi za zabranie głosu w tej internetowej debacie. To, że w szkołach jest za dużo dyrektorów i kierowników to prawda. Często wyznaczają sobie dyżury i są tylko 3-4 godziny w szkole. W bibliotece szkolnej też wystarczy jedna pani, dzieci już od dawna czytają tylko lektury.

  13. banda lobuzow chce posprzedawac wszystko w tym miescie. Teraz wzieli sie za szkole bo jest to nieruchomsc blisko galerii s i mozna ja sprzedac prywatnemu inwestorowi.

DODAJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze