poniedziałek, 20 stycznia, 2025
Strona głównaPolicjaPOLICJA: Coraz bezpieczniej na drogach

POLICJA: Coraz bezpieczniej na drogach

Wczoraj (9 maja) rozpoczęła się  II Krajowa Debata „Pieszy – niechroniony uczestnik ruchu drogowego” w ramach Światowego Tygodnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– W ostatnim czasie w naszym kraju notujemy spadek zagrożeń na drogach – mówi inspektor Rafał Batkowski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji. – Mówimy o roku ubiegłym, w którym na Mazowszu podczas wypadków osób zabitych było o 13 % mniej, w tym pieszych zabitych o 39 osób czyli prawie 24 %. Patrząc na pierwszy kwartał tego roku zabitych jest mniej w całym kraju o 25 %, a na Mazowszu o 47 % – dodaje.

To zdaniem komendanta cieszy, ale jeszcze wiele jest do zrobienia, by ofiar śmiertelnych było jak najmniej, a najlepiej wcale. Policja lepsze statystyki przypisuje w głównej mierze dwóm aspektom.
– Jest to efekt zmiany w infrastrukturze drogowej i to przynosi bardzo znaczącą poprawę oraz sposób organizacji naszej służby. Jest coraz więcej policjantów na drogach Mazowsza i w związku z tym te wspólne działania edukacyjne, infrastrukturalne i związane z nadzorem nad ruchem drogowym przynoszą taki efekt – wyjaśnia Batkowski.

Obecny na debacie podinspektor Rafał Kozłowski, zastępca dyrektora Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, dodał, że ważnymi czynnikami są także coraz lepsze samochody na naszych drogach oraz większa świadomość samych pieszych i kierowców.
– Edukacja, którą w głównej mierze zajmuje się policja, ale i inne służby jak samorządy to wszystko składa się na ten wielki tort pod tytułem bezpieczeństwo. To kiedyś musiało zadziałać i jak widać działa – tłumaczy Kozłowski. – Oczywiście dopóki nie będzie w statystykach zero przy ofiarach śmiertelnych nie ma mowy o pełnym zadowoleniu, ale można patrzeć z optymizmem w przyszłość – dodaje.

Statystyki Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu
W 2012 roku piesi przyczynili się do 272 wypadków, w których zginęło 77 osób, a 196 zostało rannych. Podstawową przyczyną wypadków było nieostrożne wejście na jezdnię (54%), stanie na jezdni/leżenie (12,9%). Nietrzeźwi piesi byli sprawcami 90 wypadków. Większość potrąceń miała miejsce po zmroku (56,4%). Do zdecydowanej większość wypadków dochodziło w obszarze zabudowanym. Pośród ofiar najliczniejszą grupę stanowili ludzie w wieku 40-59 lat i 60 + (73% ofiar i 51% rannych).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

2 KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze