Kryspin Mitura, lekarz z siedleckiego szpitala miejskiego wyjechał do ghańskiej miejscowości Tamale. Razem z dwójką swoich kolegów będzie operował najbiedniejszych mieszańców. W ciągu 2 tygodni medycy przeprowadzą ponad 100 operacji głównie przepuklin pachwinowych, które nieleczone, w Afryce zbierają śmiertelne żniwo.
Mitura to specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej Szpitala Miejskiego w Siedlcach. W Polsce zostawił żonę i dwójkę dzieci.
– Chcemy podzielić się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w Polsce, żeby zapobiec ludzkim tragediom – mówił razem ze swoimi kolegami w rozmowie z Gazetą Wyborczą.
Klinika, w której będą operować polscy lekarze została zbudowana dzięki dotacjom osób i prywatnych organizacji pozarządowych, a jej pacjentami są najubożsi i wykluczeni społecznie mieszkańcy Tamale.
Lekarze są na misji w ramach swoich urlopów wypoczynkowych i z własnej kieszeni pokryli koszty związane z przelotami, transportem i szczepieniami ochronnymi. Ponieśli też koszty związane z zakupem materiałów operacyjnych (m.in. narzędzia, szwy i siatki chirurgiczne, prześcieradła operacyjne, płyny dezynfekcyjne i opatrunki). Jedynym wsparciem finansowym było 13 tys. zł uzyskane poprzez serwis „PolakPotrafi”.
Pomysłodawcą akcji „Operacja Ghana” jest Sławomir Kozieł, rezydent chirurgii w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku-Białej. Inspiratorem akcji jest dr David Abdulai, z którego inicjatywy powstała klinika w Tamale.
W Afryce przepuklina pachwinowa występuje dziesięciokrotnie częściej, niż w Europie Zachodniej. Nieleczona osiąga monstrualne rozmiary i daje dolegliwości bólowe tak mocne, że uniemożliwia pracę fizyczną i pozbawia całe rodziny środków do życia. Problem dotyczy szczególnie młodych mężczyzn, którzy bez leczenia nie są w stanie utrzymać swoich wielopokoleniowych rodzin.
info: SP ZOZ Siedlce, polakpotrafi.pl, gazeta.pl
Może dołączą inni?Hahahahhah.
Przecież to ludzie z"powołaniem"!!!!
Brawo!! jednak są jeszcze ludzie którzy wykonuja swoja pracę z pasją i powołaniem. Pan dr Mitura to nie tylko wspaniały lekarz ale przede wszystkim człowiek. Oby takich więcej. Szpital Miejski w Siedlcach jest dumny że może współpracować z takim lekarzem.
Ciekawe kto teraz bedzie operował na Starowiejskiej.
Wspaniała inicjatywa. Brawo panie doktorze.
Panie dr.Mitura jestesmy z Panem .Moze inni zastanowia sie ile znaczy czlowiek dla drugiego czlowieka. Zrob Pan swoje tam w dalekim kraju .Caly i zdrowy wracaj do nas.BRAWO
Panie doktorze siedlczanie są z Pana dumni. Mało kogo stać na taką odważną decyzję. Życzę wszystkiego dobrego, wytrwałości i bezpiecznego powrotu do rodziny i naszego szpitala.
Podziwiam Pana Doktora o wielkim sercu i pozdrawiam z Siedlec 😉
Tak j to lekarz o wielkim sercu Dla Pana doktora człowiek to wartość a nie zło konieczne. Starego człowieka też potrafi wysłuchać i poradzić.
Dr Mitura rzeczywiście jest świetnym fachowcem, a do tego bardzo skromną osobą. Dobro pacjenta stawia ponad wszystko i nie są to czcze słowa. A decyzja o wyjeździe do Afryki, by bezinteresownie pomóc innym – szacun!
NIESAMOWITY CZŁOWIEK,O WIELKIEJ KULTURZE OSOBISTEJ, WIEDZY I SKROMNOŚCI.DLA SWOICH KOLEGÓW LEKARZY MOŻE BYĆ GODNĄ OSOBĄ DO NAŚLADOWANIA POD KAŻDYM WZGLĘDEM .Z PRZYJEMNOŚCIĄ MÓWIĘ …PAN IE DOKTORZE…..,BO POSIADA TAKI TYTUŁ I NIESTETY TYLKO ON POWINIEN GO UŻYWAĆ, PRZYKRO , ŻE JEST INACZEJ.
Znam Doktora z lat szkolnych, to prawda wspaniały człowiek , duża cierpliwość i poświęcenie, ale jego żona również , z lat szkolnych , o której pamiętam , bardzo oddana skromna i poświęcona. Takich ludzi trzeba cenić i wynagradzać dobrym słowem, dziękujemy , że tu jesteście
Wielki szacunek dla dr n.med. K. Mitury, który oprócz wiedzy wyniesionej z uczelni medycznej cechuje się kulturą, której nauczyli Go Rodzice. Dzieli się tym co bezcenne, swoim czasem, wiedzą fachową i Wielkim Sercem. Pozdrowienia z Siedlec.
Bardzo dobru ciepły doktor wspaniały fachowiec – aby było takich więcej
Uśmiechnięty, pogodny, życzliwy. Wspaniały mąż, ojciec, lekarz, Człowiek. Wzór!