Zaniedbywane latami szkolnictwo zawodowe staje się coraz bardziej atrakcyjne, ale też dużo kosztuje, dlatego każda nowa inwestycja w jego rozwój jest cenna. Dzięki wsparciu unijnemu i rodziców uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 od listopada korzystają z nowoczesnej pracowni elektrotechnicznej.
– Pracownia znajduje się na drugim piętrze w nowszym skrzydle szkoły i jest wyposażona w najnowszy sprzęt jaki jest na rynku krajowym, a nawet europejskim – mówi Jerzy Kopański, dyrektor „Elektryka”. – Autorem tego projektu była społeczność szkoły i dyrektor Krystyna Więcławek. Jej argumenty trafiły do rodziców i dzięki temu udało się te środki uzbierać – dodaje.
A były to środki niemałe. Łączny koszt pracowni wyniósł ponad 400 tysięcy złotych. 340 tysięcy pochodziło z projektu „Zwiększenie potencjału szkół zawodowych na Mazowszu”, a 60 tysięcy przekazała placówce Rada Rodziców.
– Będą tam zajęcia dla klas technikum, szczególnie dla specjalności technik elektryk, mechatronik, mechanik jak również automatyk i teleinformatyk. Jest tam 6 stanowisk badawczych, na których można wykonywać ćwiczenia z elektrotechniki, domowych instalacji elektrycznych, techniki oświetlenia, badanie maszyn, silników transformatorów. Możliwości są duże – tłumaczy dyrektor.
Opiekunem pracowni, która działa od początku listopada jest inż Michał Klimek, nauczyciel przedmiotów zawodowych.
– Odkąd pracownia ruszyła, widać, ze uczniowie są bardziej zainteresowani tym co można w niej robić, mają większą chęć do nauki, bo mogą się rozwijać, a nie ukrywajmy nowości zawsze pociągają młodych – tłumaczy. – Pracownia pozwoli nie tylko na samą naukę w ramach zajęć szkolnych, ale dzięki niej nasi uczniowie będą mogli w większym zakresie i skuteczniej przygotować się do konkursów czy olimpiad – dodaje.
W sali można sprawdzać między innymi możliwości i parametry pracy silników, które używane są do dźwigów czy wind.
– Czuć duży przeskok, bo wcześniej sprzęty były wiekowe, proste. Teraz możemy robić więcej doświadczeń, wcześniej były ograniczenia – mówi Kamil z II klasy technikum. – Na pewno jest większa motywacja do uczenia się, bo kiedyś dużo rzeczy musieliśmy sobie wyobrażać, a teraz możemy to zobaczyć, dotknąć – dodaje Sebastian.
Pracownia zostanie uroczyście otwarta jutro przy okazji święta patrona szkoły.
[nggallery id=866]
Super szkoła. Kończyłem ją ponad 30 lat temu. Dzięki niej wiele prac wykonuję sam i nie wołam pseudofachowców.
Pozdrawiam grono pedagogiczne.
To cieszy, że absolwenci dobrze wspominają naszą szkołę. "Elektryk" musi być zawsze Nr 1, na tym nam zależało i zależy. Pozdrawiam absolwenta.
W latach siedemdziesiątych, trudniej było się dostać do technikum elektrycznego specjalność elektronika, niż do Prusa czy Królówki. A i na studia dostałem się za pierwszym podejściem i to poprzez egzaminy wstępne.
Tak przy okazji wyborów:
a) potraktowanie byłej dyrektor jak "śmiecia"
– pracownia to ogromna praca byłej dyrektor Pani Więcławek; po nocach pisała (reszta nie była zainteresowana, ani urzędnicy miejscy ani walczące w szkole działaczki związkowe) projekty na dofinansowanie masy rzeczy (wspomniana pracownia jest tylko kawałkiem jej dorobku);
– dzięki wspomnianym działaczkom i ich intrygom obecny prezydent miasta skrócił jej kadencję i … obecnie dyrektorem jest kandydat zgodny z programem partyjnym; prezydenta nawet nie interesowała weryfikacja jedynej "słusznej" wersji działaczek;
b) monitoring i … priorytety
– na wiosnę tego roku była dyrektor prosiła o monitoring szkoły w okolicach parku (to co się tam dzieje przeraża nawet siedleckich policjantów i strażników); szkoła nie otrzymała dofinansowania i … po kilku miesiącach dofinansowanie na monitoring uzyskał pomnik byłego prezydenta; wiem, że pamięć o Lechu Kaczyńskim jest ważna, jednak zadaję pytanie do obecnego prezydenta: czy za kilkadziesiąt lat dalej będzie uważał, że bezpieczeństwo pomnika jest ponad bezpieczeństwem obecnych i kolejnych (przyszłych) uczniów?
Potwierdzam, tak było, P. Dyrektor Więcławek pracowała i walczyła o to, by szkoła teraz tak wyglądała jak wygląda. Ukończyłem ją 3 lata temu, a więc stosunkowo niedawno, ale bardzo wyraźnie widziałem waśnie i walkę między działaczkami (szczególnie działaczkami) a p. Dyrektor. Niestety, obecny Pan Prezydent wierzy w bezczelne wręcz pomówienia działaczek (a szczególnie jednej z nich) i stało się co się stało, skrócona kadencja, wreszcie zmiana dyrektora. Jestem zdania, że skoro takie uciśnione były, to powinny zmienić miejsce pracy. Każdy normalny człowiek tak robi, ale nie te panie… Bały się pewnie, że nikt by niestety takich awanturniczek nie przyjął.
Komu jak komu, ale P. Więcławek zależało na tym, by ta szkoła piękniała i przybrała kształt obecny. Jestem dumny, że ukończyłem właśnie tą szkołę, bo teraz na studiach wyższych nie mam problemu z przedmiotami zawodowymi, i jestem dumny że to stało się za czasów kierowania szkołą przez byłą P. Dyrektor.
Planuję niedługo odwiedzić szkołę, pytanie tylko – czy nie zostanę w niej potraktowany jak intruz?
Prawda jest zupełnie inna. Projekt został opracowany przez Agencję Rozwoju Mazowsza a Miasto Siedlce jest jedynym z 20 partnerów. W Siedlcach projekt realizują 3 szkoły: Elektryk, Ekonomik i Kolejówka. Projekt jest koordynowany przez pracownika wydziału edukacji w urzędzie miasta. Rola dyrektora szkoły sprowadziła się do przygotowania specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie lidera projektu Agencji Rozwoju Mazowsza oraz na oficjalnej stronie Miasta Siedlce. Inne wątki pominę bo nie są merytoryczne.
tylko dodam sprostowanie:
Pragnę wycofać zdanie o obecnym dyrektorze, które mogło zostać opacznie zrozumiane. Jeśli tak i poczuł się Pan dotknięty to przepraszam. Myśl, którą chciałem przekazać to brak akceptacji na działania osób związanych z polityką przeciwko byłej dyrektor. Apolityczność p. Więcławek i efekty jej pracy były "solą w oku" związkowców.
wyluzuj bo ci żyłka pęknie z nienawiści
po co ten komentarz pani b. dyrektor
efaster jakby chciała to już dawno żaliłaby się w mediach, ale to nie ten typ człowieka, co trudno niektórym oceniającym swoja miarą zrozumieć
Szkoła Elektryk jest bardzo dobrą szkołą
Brawo Pani Dyrektor Więcławek i Rodzice! Wielki szacunek za nakład pracy, kosztów.
Jakaś pusta ta sala czyżby bali się używać 😉
A jedyny "student" jakiś taki wiekowy …
Do kogo wykładowca tak będzie musiał dzwonić?
kolego. to nauczyciel 😀
nie przecinano?
Czy na otwarcie może przyjść każdy?
"Dzięki wsparciu unijnemu i rodziców" – ale błąd, bo zapomniał ktoś dodać i prezydenta Kudelskiego
Życzę spokojnej pracy, chociaż po tym ujadaniu zwolenników poprzedniej dyrektorki widać, że zmiana dyrektora to za mało, trzeba wywietrzyć szkołę jeszcze z jej (zmoderowano), bo inaczej spokoju nie będzie.
Ale najbardziej irytująca jest chyba wypowiedź osoby wpisanej jako absolwent, który podobno był uczniem i ukończył Szkołę 3 lata temu i jak sam pisze cyt. "…wyraźnie widziałem waśnie i walkę między działaczkami (szczególnie działaczkami) a p. Dyrektor …." pogrąża swoją wypowiedzią byłą Panią Dyrektor i siebie, bo w jaki sposób jako uczeń mógł takie incydenty o ile były widzieć, wiedzieć o nich itd. ??? oznacza to, że albo uczestniczył czynnie w zebraniach Rady Pedagogicznej lub jest osobą bliską byłej Pani Dyrektor??? Czytając artykuł i komentarze nasuwa się tylko jeden wniosek, co inni Czytający również widzą, że zmiany, jakie zaszły były niezbędne dla dalszego rozwoju i funkcjonowania Szkoły.
Wszyscy skupili sie na kadrze a dokladnie Dyrekcji.
to dobry trop czegos szukamy problemu.
SKORO było tak fatalnie to czemu się nie zrobiło kontroli rozmów z nauczycielami nie nagłośniło się jakie to tragedie . Wyszło że mały związek solidarność narobił szumu Prezydent przytaknął i dyrektorke zdegradował.
Sterowanego Prezydenta nam nie trzeba. Z innymi sprawami pewnie podobnie. Najwyższy
czas na zmiany .
A pani dyrektor nie w kuratorium? Chyba biedy nie ma.Siostra z PO, brat z PSL pomogli….
a taka bezpartyjna.
raczej koleżanki z Solidarności w tym "pomogły", dziwisz się że nie miała ochoty ich oglądać, bo ja nie
Ależ nie martwcie się już niebawem w ELEKTRYKU kolejne zmiany. Figurant Kopański na bruk Lady Kokoszkiewicz na jego stołek. Porażka za porażką a kompetencje obojga pożal się Boże. Nawet otwarcie nowej pracowni nie pomoże. Mobbing stosowany przez obecnego dyrektora widać w absencji nauczycieli.