Mieliśmy segregować, ale nie segregujemy – siedlecki urząd miasta ma informacje jak w praktyce realizujemy tzw. ustawę śmieciową i czy staliśmy się bardziej ekologiczni.
Dane za 2014 rok nie napawają optymizmem, a nasze obietnice nijak mają się do rzeczywistości.
– Zadeklarowaliśmy, że 50 procent ogółu śmieci wywożonych do Zakładu Utylizacji Odpadów w Woli Suchożebrskiej będzie segregowanych, ale rzeczywisty pomiar, z którego jesteśmy rozliczani jest diametralnie inny – przyznaje Tomasz Lipiński, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Siedlce. – Za rok miniony było to zaledwie 14 procent, czyli osiągnęliśmy ponad 3 razy mniejszy poziom segregacji niż ten, który zadeklarowaliśmy.
Dlaczego pojawiły się tak duże rozbieżności? Naczelnik na to pytanie odpowiedzi nie ma, ale przyznaje, że wie iż zdarzają się przypadki na przykład podrzucania śmieci. Na kiepski poziom segregacji śmieci uwagę zwraca także prezes Zakładu Utylizacji Odpadów Antoni Józwowicz.
– Prawda jest taka, że z terenu miasta miesięcznie zbieramy 1500 ton śmieci zmieszanych podczas, gdy segregowanych około 150 ton – wyjaśnia i mówi wprost, że deklaracje składane przez mieszkańców nijak mają się do rzeczywistości. Józwowicz przypomina, że jeśli miasto nie osiągnie przewidzianych ustawą norm segregacji i recyklingu będzie płacić kary. – Zakładam, że za dwa-trzy lata będziemy mieli kłopoty – twierdzi.
Przypomnijmy, że w tej chwili za odpady segregowane każdy z nas płaci 8,5 zł, a za odpady zmieszane 12 zł miesięcznie.
Mieszkańcy śmieci segregują, ale przyjedzie śmieciarka i posegregowane śmieci wrzuca na raz.
Już mówię dlaczego. Po pierwsze chciałem płacić jak za zmieszane ale nie mogłem bo UM idzie na łatwiznę i wymaga aby całe wspólnota wybrała jeden sposób – jako że jesteśmy kolektywnie leniwi i skąpi to zostałem przegłosowany i wspólnota zadeklarowała radośnie że "będziemy segregować" – jak jest w rzeczywistości widać po artykule. Druga rzecz – po co są 3 różne pojemniki na szkło papier i tworzywa skoro zabiera je jeden samochód? – do tego pojemniki te są zamykane – sorry ale nie będę otwierał każdego z nich, potem wybierał z reklamówki odpowiednie śmieci i wyrzucał. Nie będę brudził rąk – tak najkrócej mówiąc. Zróbcie otwarte pojemniki na śmieci suche, do tego nie 3 a jeden i będzie więcej segregowanych.
Problem na niektórych osiedlach jest taki, że stoją stare zardzewiałe pojemniki np. na papier, czy plastik, tylko na szkło są ładne zielone z dziurami z gumą. Klapy tych 1-szych są nie do pokonania dla słabszych , starszych , czy dzieci ( bardzo ciężko unieść klapę) Nie mogąc unieść klapy( przy szybkim zapełnieniu), osoba wrzuca posegregowane do pojemnika z mieszanymi. Gdyby były wymienione ( tak jak obiecano) wszystkie pojemniki na nowe i łatwe do obsługi, na pewno zachęcało by to mieszkańców do takiej formy segregacji ! Najpierw należy stworzyć warunki , a potem wymagać.Trzeba zlikwidować, stare blaszane pojemniki, na te plastikowe , łatwiejsze w obsłudze. ( to co napisane, w/w , wynika z obserwacji )
A miało być tak pieknie a wyszło jak zawsze ?!! A ZUO to nic że zmieszanych nie odzyskuje!??? więc nowa inwestycja za 17 mln nie nie pomogła dalej ozyskuj 2-5 % ???! Mysle że odpowiedzialne gminy w kolejnych przetargach powinna robić przetarg na zagospodarowanie oddzielnie z zapisem wymaganych poziomów odzysku i wtedy kary płacić będzie RIPOK który wygra i zagwarantuje poziom odzysku zgodny z ustawa.
Po pierwsze zbyt rzadko odbierane sa śmieci segregowane na osiedlach domków, nikt nie będzie w lato trzymał miesiąc pojemników po mleku czy jogurcie więc wyrzuca do zmieszanych, a tylko tydzień przed odbiorem ludzie segregują
po drugie zbyt duże rozdrobnieniie segregacji, powinno być zmieszane zielonei suche (plastiki, papier, butelki), wtedy będzie łatwiej i większy procent segregacji.
bo pojemniki po jogurtach, śmietanie itp. po prostu sie myje 😉
Mycie odpadów to skrajna głupota…
U mnie na osiedlu mamy wspólnotę. Wchodzę do śmietnika i co widzę? Reklamówka zapakowana plastikami i foliami leży sobie w śmietniku ogólnym. Malutki kosz na papier zawsze przepełniony i wszystko jest wywalane do ogólnego, ponieważ się nie mieści.
Kolejna sprawa – studenci wynajmujący mieszkania w bloku, a jest ich wielu – jeszcze nigdy nie widziałem, żeby segregowali (ich się zmusić do niczego nie da)
Dlaczego Pan Naczelnik nie wspomnie o kradzieżach- na duzą skale -wysegregowanych przez mieszkańców surowców wtórnych .Przy bloku 3 Maja 36- Solskiegi 4 doszło do regularnej bitwy pomiedzy gangami walczącymi o w/w surowce.Gangi juz podzieliły miedzy siebie sfery wpływów o tzw. delicje- czyli wysegregowane surowce wtórne .Naród wydzwaniał do Komendanta Strazy Miejskiej oby łapał -złodzieii i bronił surowców zgromadzonych przez mieszkańców .Pan Komendant odpowiedział – ze On nie jest od pilnowania śmieci….Efekt mamy jaki mamy….Złośliwi mówia ,ze jest to sposób na łatanie dziury budzetowej miasta .Może ktoś sie z tym zgadza ?
Segregowane mieli zabrać we wtorek. Jest niedziela. 5 worów nadal leży koło bramy. Jutro rano udepczę w ogólnym kontenerze, bo mam dość syfu.
stawiam na balkonie 2 worki – plastik, papier i jak zapełnię – zwykle przez tydzień, wynoszę do pojemników 🙂 do śmietnika mam kawałek, ale po to tyle wydano na moją edukacje ekologiczną, że wstyd mi by było nie korzystać z tej wiedzy! inni niech robią jak uważają, ja jestem w porządku !
Dla mnie segregowanie śmieci to idiotyzm. Przez całe lata nikt ich nie segregował, za komuny były wyrzucane nawet bez worka do kubła i było ok.Zatrudnijcie bezrobotnych niech je segregują,to coś zarobią, albo ludzi co się bardzo nudzą i nie mają co robić Ja napewno nie będę robić w domu syfu,myć smieci itd bo mi się po prostu nie chce.Mam tracić czas i wodę na coś co idzie do wyrzucenia-bez sensu. Jakieś (…) to wymyśliły żeby ludziom życie utrudnić