Jak wygląda niebo w styczniu, a jak w czerwcu? Czy w Siedlcach jest takie jak w Nowym Jorku? A jak wyglądało tysiąc lat temu? Teraz będzie można się o tym przekonać w jednym czasie i w jednym miejscu. Liceum im. B. Prusa jako czwarta szkoła w Polsce ma własne planetarium.
– Projekt w mojej głowie rodził się od dawna, w lutym zaczęliśmy w szkole o tym rozmawiać, a w czerwcu ruszyły prace – mówi Sławomir Miernicki z Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, nauczyciel i pomysłodawca. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że spełniły się moje marzenia – dodaje.
Planetarium mieści się na parterze, w sali nr 9, w której kiedyś uczono matematyki. Na razie nie ma jeszcze pełnego wyposażenia, ale niebo można już „zobaczyć”.
– Mamy specjalne programy dzięki którym możemy oglądać symulację nieba w każdym miejscu i w każdym czasie. Czyli patrzymy na niebo w styczniu, a za chwilę przechodzimy do tego jakie jest teraz. Tak samo możemy zobaczyć je z dowolnego miejsca na ziemi, a nawet przenosić się w przeszłość czy wybiegać w przyszłość – tłumaczy Miernicki. – Bo o każdej porze i w każdym miejscu niebo wygląda trochę inaczej. Myślę, że dla uczniów może to być bardzo ciekawe – dodaje.
Z Planetarium będą korzystać nie tylko uczniowie „Prusa”. Organizatorzy będą tworzyć specjalne seanse dla dzieci z podstawówki, jak i dla dorosłych miłośników astronomii.
– Planetarium nosi nazwę „Niebo Prusa” i chcemy podzielić się nim z każdym – mówi nauczyciel fizyki. – Założyliśmy już księgę pamiątkową, teraz uruchamiamy stronę internetową – dodaje.
Oficjalne otwarcie nastąpi 20 października w ramach kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki.
fot. Tomasz Końko