piątek, 17 stycznia, 2025
Strona głównaSpołeczeństwoRuszyła „Jałmużna Wielkopostna”

Ruszyła „Jałmużna Wielkopostna”

25 tys. baranków z czekolady, 15 tys. paschalików, 5 tys. „Skarbonek Miłosierdzia” i 5 tys. „Toreb Miłosierdzia” – tak w skrócie wygląda ogólnopolska akcja ekumeniczna „Jałmużna Wielkopostna” na terenie diecezji siedleckiej.

Caritas zachęca, by w Wielkim Poście zaangażować się w lokalne charytatywne działania na rzecz potrzebujących. Tegoroczne hasło akcji to „Czas Miłosierdzia”.

- Reklama -

– Czas Wielkiego Postu to dobra okazja, by uczyć się umiejętnego dawania jałmużny, która jest formą miłości bliźniego. Jałmużna jest czynem miłosierdzia, który przekazany z miłością sprawia, że jest ona cenniejsza od złota. Ubogaca nie tylko tego, który coś otrzymuje, ale również tego, który daje – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

„Jałmużna Wielkopostna” w 2021 roku ma 4 filary. Baranka z białej czekolady będzie można kupić w każdej parafii za 5 zł, a paschalik (świecę) za 20 zł. Parafie będą również rozprowadzać „Skarbonki Miłosierdzia”, które mają zadanie edukacyjno-formacyjne, szczególnie dla dzieci i młodzieży, i zachęcą do dzielenia się z bliźnimi poprzez drobne zaoszczędzone kwoty. Na koniec 40-dniowego Wielkiego Postu trafią z powrotem do kościołów i wspomogą wybrane cele charytatywne. W akcji pojawiają się również „Torby Miłosierdzia” – będą one rozdysponowane wśród wiernych w celu zebrania żywności i środków czystości z przeznaczeniem dla osób potrzebujących takiego wsparcia z terenu parafii.

Fundusze zebrane w ramach tegorocznej „Jałmużny Wielkopostnej” pozostaną zarówno w parafiach, jak i Caritas Diecezji Siedleckiej. Posłużą organizacji m.in. na utrzymanie funkcjonowania jadłodajni dla ubogich prowadzonych w Siedlcach oraz Białej Podlaskiej; zapewnienie ciągłości funkcjonowania Mieszkań Wspieranych dla osób bezdomnych oraz będących w kryzysie bezdomności; dofinansowanie funkcjonowania Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach oraz 6 Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem; dofinansowanie funkcjonowania Centrum Wsparcia Caritas; prowadzenie programów żywnościowych (Spiżarnia Caritas) oraz senioralnych (Senior Caritas).

źródło: Caritas Diecezji Siedleckiej

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

DODAJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze