środa, 15 stycznia, 2025
Strona głównaKulturaKrótka Historia Polskiego Kina: "Zezowate Szczęście"

Krótka Historia Polskiego Kina: „Zezowate Szczęście”

NoveKino zaprasza 23 czerwca (piątek) o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem będzie można zobaczyć komedię „Zezowate Szczęście”.

Jedno z najważniejszych dzieł szkoły polskiej i rola życia Bogumiła Kobieli. Andrzej Munk dowiódł Zezowatym szczęściem swoich wybitnych umiejętności w dziedzinie komedii, a tym samym istnienia komediowego nurtu szkoły polskiej. Mozaika stylów i poetyk, od komedii niemej, przez groteskę, tragikomedię, film wojenny i powiastkę filozoficzną, stanowi odautorską sugestię, że pechowy bohater jest sterowany przez siły potężniejsze od niego. Ucieczka od wolności jest właściwie ucieczką od ducha czasów.

- Reklama -

Jan Piszczyk (Bogumił Kobiela), posiwiały od doświadczeń życiowych, prosi naczelnika, aby pozwolił mu zostać w więzieniu, bo dopiero za kratkami przestał go prześladować pech. Od dziecka starał się sprostać oczekiwaniom innych, ale los wydawał się z niego drwić. Jako syn krawca pragnął być dobrym uczniem i wzorowym harcerzem, ale skompromitował się na defiladzie. Na studiach został korepetytorem pięknej panny (Barbara Kwiatkowska), a stał się powiernikiem jej matki, majorowej. Z powodu dużego nosa padł ofiarą antysemickich prześladowań, a zarazem znalazł się wśród narodowców niszczących sklepy żydowskie, za co pobiła go policja. W czasie kampanii wrześniowej przymierzył polski mundur i z miejsca trafił do niewoli. Zdemaskowany przez oficerów, został wzięty za szpiega. Nie lepiej powiodło mu się w organizacji podziemnej. Po wojnie gorliwie włącza się w budowę Polski Ludowej. Robi karierę w biurokracji i propagandzie, która wali się z powodu jednego niepoprawnego zdania wypisanego w gazetce ściennej. Niestety, naczelnik nalega na opuszczenie więzienia. Strażnicy wyrzucają Piszczyka za bramę.

Reżyseria: Andrzej Munk / Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński / Gatunek: komedia / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 1960 / Czas trwania: 107 minut / Obsada: Bogumił Kobiela, Maria Ciesielska, Helena Dąbrowska, Wojciech Siemion, Adam Pawlikowski, Edward Dziewoński

reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Najnowsze