niedziela, 12 stycznia, 2025
Strona głównaBez kategoriiPrzedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. (PE) – dostawca ciepła systemowego,...

Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o.o. (PE) – dostawca ciepła systemowego, nowoczesność i oszczędność

Nadzór właścicielski

Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o. o. jest Spółką prawa handlowego, której jedynym udziałowcem jest Miasto Siedlce. Nadzór właścicielski nad jej działalnością sprawuje Prezydent Miasta Siedlce – Andrzej Sitnik oraz w jego imieniu Rada Nadzorcza, składająca się z 5 osób, w tym dwóch pracowników PE. Prezesem PE od 11 stycznia 2021 r. jest Marzena Komar.

- Reklama -

Produkcja energii cieplnej w latach 2021-2023

Główny obszar działalności Przedsiębiorstwa Energetycznego w Siedlcach Sp. z o.o. związany jest z produkcją i dystrybucją energii cieplnej oraz wytwarzaniem energii elektrycznej. Dzięki wielu odważnym decyzjom, wspieranym przez władze Miasta Siedlce, Spółka może obecnie pochwalić się jednym najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce. Do roku 2001 energia cieplna w PE produkowana była tylko w Ciepłowni Centralnej z wykorzystaniem kotłów węglowych. Dzięki budowie Elektrociepłowni i rozwojowi kogeneracji produkcja energii cieplnej i elektrycznej odbywa się także z wykorzystaniem gazu ziemnego. Na funkcjonowanie źródeł wytwórczych w Przedsiębiorstwie główny wpływ mają między innymi warunki pogodowe, szczególnie w okresie sezonu zimowego, rzutujące na zapotrzebowanie odbiorców na ciepło do celów ogrzewania i wyznaczające długość trwania sezonu grzewczego.

W ciągu ostatnich 3 lat wykorzystanie poszczególnych źródeł wytwórczych w PE regulowała sytuacja na rynku paliw.

W roku 2021 produkcja energii cieplnej odbywała się w Ciepłowni Centralnej z wykorzystaniem kotłów węglowych oraz w Elektrociepłowni z wykorzystaniem paliwa gazowego. PE produkowało zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. Niestety kryzys energetyczny zapoczątkowany w drugiej połowie 2021 roku w wyniku zakłóceń ciągłości łańcucha dostaw paliw do produkcji energii, a spotęgowany w 2022 r. konsekwencjami wojny na Ukrainie doprowadził do gigantycznego, sięgającego nawet kilkaset procent wzrostu cen surowców energetycznych.

Ze względu na niekorzystne relacje rynkowych cen energii elektrycznej do cen paliwa gazowego PE praktycznie przez cały 2022 rok nie wytwarzało energii w gazowych źródłach kogeneracyjnych, w związku z czym produkcja energii cieplnej odbywała się tylko z wykorzystaniem kotłów węglowych i paliwa – miału węglowego. PE nie produkowała w roku 2022 energii elektrycznej z wyjątkiem bardzo krótkiego okresu od 24.10.2022 r. do 09.11.2022 r. W styczniu 2023 r. podjęto świadomą decyzję o wznowieniu wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej w źródłach kogeneracyjnych.

Główną przesłanką decyzji była poprawa relacji przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej do kosztów gazu. Jednym ze składników tej poprawy było ustalenie na rok 2023 przez Ministerstwo Klimatu najwyższej w historii wysokości premii kogeneracyjnej (435,05 zł/MWh).

W rezultacie blisko 67% sprzedanej w 2023 roku energii cieplnej wytworzone zostało w źródłach kogeneracyjnych, gdzie odbywała się produkcja energii cieplnej i elektrycznej. Po raz pierwszy pracowały też w sezonie grzewczym 2023/2024 kotły gazowe w Ciepłowni Centralnej.

Mimo niekorzystnych warunków makroekonomicznych, szczególnie w roku 2022 Spółka pokonała trudności, pozyskała surowce do produkcji energii cieplnej i dostarczyła odbiorcom ciepła systemowego w Mieście Siedlce wystarczającą ilość energii cieplnej, jednocześnie zachowując sporą rezerwę produkcyjną w przypadku wystąpienia bardzo niskich temperatur zewnętrznych.

Aktualnie PE dysponuje odpowiednimi koncesjami, udzielonymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, na wytwarzanie ciepła – WCC oraz na wytwarzanie energii elektrycznej – WEE, które zezwalają na produkcję energii elektrycznej oraz ciepła w instalacjach o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej w ilości 195,60 MWt i łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej w ilości 42,566 MWe.

Produkcję, sprzedaż, moc zamówioną, średnie temperatury sezonu przedstawiają poniższe tabele/wykresy

Dystrybucja ciepła, nowoczesny system kontroli i zdalny odczyt urządzeń pomiarowych

Dystrybucja energii cieplnej do Odbiorców odbywa się za pośrednictwem sieci ciepłowniczych wysokoparametrowych o łącznej długości 91,05 km oraz sieci cieplnej niskoparametrowej o długości 1,47 km. W latach 2021-2023 wybudowano łącznie ok. 4090 m.b. sieci. Na budowę nowych sieci i przyłączy częściowo zostały pozyskane środki zewnętrzne (Fundusze EOG). Budowa nowych sieci i przyłączy w latach 2021-2023 przedstawia się następująco:

W 2021 roku w związku z realizacją podłączeń kolejnych budynków do ciepła systemowego wybudowano łącznie ok. 970 m.b. preizolowanych sieci i przyłączy ciepłowniczych ze środków własnych.

W 2022 roku PE w ramach podłączeń kolejnych budynków do ciepła systemowego, wybudowało ok. 1700 m.b. preizolowanych sieci i przyłączy ciepłowniczych, w tym 1349 m.b. z dofinansowaniem ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i  Zmiana Klimatu, obszar programowy: Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”.

W 2023 roku PE w ramach podłączeń kolejnych budynków do ciepła systemowego, wybudowało ok. 1420 m.b. preizolowanych sieci i przyłączy ciepłowniczych, w tym 1164,5 m.b. z dofinansowaniem ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiana Klimatu, obszar programowy: Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne”. W roku 2023 dokonano ponadto modernizacji sieci kanałowej na nowoczesną sieć preizolowaną o długości 699,09 m.b.

Nowe przyłącza jak również zmodernizowane sieci ciepłownicze wykonane są w technologii rur preizolowanych zapewniających lepsze parametry izolacyjne. Sieci preizolowane wyposażone zostały w system alarmowy, sygnalizujący zawilgocenie izolacji, co pozwala szybko i precyzyjnie określić miejsce wystąpienia awarii.

Poprzez wykorzystanie systemu „Inteligentna Sieć Ciepłownicza Miasta Siedlce”, który jest sukcesywnie rozbudowywany i aktualizowany prowadzony jest monitoring sieci oraz węzłów ciepłowniczych. Ciągły nadzór nad stanem sieci zmniejsza koszty napraw w trakcie całego okresu eksploatacji rurociągu oraz umożliwia szybkie wykrycie możliwych uszkodzeń.

Całkowita ilość węzłów cieplnych w systemie PE według danych na dzień 31 grudnia 2023 r. wynosiła 1001 sztuk, w tym 403 sztuki to węzły własne PEC, natomiast pozostałe 598 węzłów stanowi własność odbiorców ciepła. Wszystkie węzły wyposażone są w legalizowane liczniki ciepła z odczytem zdalnym.

Spółka podejmuje wyzwania w zakresie modernizacji komór ciepłowniczych i węzłów w celu uzyskania optymalizacji procesu dystrybucji ciepła. W roku 2024 planuje ubiegać się o dofinansowanie inwestycji ze środków NFOŚiGW zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego pn. „Digitalizacja sieci ciepłowniczych”. W związku z tym przedsięwzięciem w dniu 17 sierpnia 2023 została podpisana umowa na wykonanie audytu ex- ante wymaganego do wniosku o dofinansowanie. Natomiast w dniu 24 listopada 2023 r. Spółka podpisała umowę na doradztwo w celu przygotowania wniosku o dofinansowanie.

W ramach projektu nastąpi wymiana pomp i przesłon, celem zapewnienia odpowiednich sterowników kompatybilnych z funkcjonującym w firmie systemem zarządzania siecią OCS, pozyskania danych jakościowych i ilościowych do analizy, a także automatyzacji sterowania pompami i ciśnieniem w sieci. Wizualizacja węzłów, przepompowni i komór umożliwi zdalne sterowanie parametrami pracy dla określonych w projekcie lokalizacji. Możliwe będzie ograniczenie liczby przegrzewów temperaturowych dla zasilania i powrotu wody sieciowej. W związku z powyższym zwiększy się efektywność energetyczna i ekologiczna eksploatacji sieci. Projekt obejmuje także instalację systemu inteligentnego zarządzania siecią typu iGRID.

Na podstawie przeprowadzonego audytu stwierdzono, że istnieje potencjał do zwiększenia sprawności węzłów i ograniczenia przegrzewów temperaturowych w sieci, zarówno dla zasilania jak i powrotu wody. Wprowadzona digitalizacja systemu sieci ciepłowniczej posłuży w efekcie jako narzędzie do optymalizacji dostaw ciepła i zarządzania „komfortem cieplnym” odbiorcy końcowego, a w rezultacie przyczyni się również po jego stronie do wymiernych oszczędności finansowych.

Zachęta do oszczędzania – edukacja Odbiorców ciepła, dzieci i młodzieży

Świadomość to pierwszy stopień, który dzieli wszystkich od wielkiej zmiany w podejściu do szanowania zasobów naszej planety.  PE aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska. Zaangażowanie społeczne Przedsiębiorstwa to edukacja i podnoszenie świadomości mieszkańców w kwestii odpowiedzialnych wyborów.

W latach 2022/2023 r. wraz z innymi dostawcami ciepła systemowego Przedsiębiorstwo Energetyczne w Siedlcach Sp. z o. o. przeprowadziło kampanię informacyjną ,,20 stopni dla klimatu”.

Akcję edukacyjną na temat racjonalnego używania ciepła Spółka prowadzi wśród mieszkańców na stronie internetowej, na profilu PE na Facebooku, w postaci ulotek reklamowych, na nośnikach reklamowych poprzez lokowanie produktu www.20stopni.pl oraz poprzez cykliczne „Lekcje Ciepła” w szkołach podstawowych.

Realizacja Projektu edukacyjno-ekologicznego „Lekcje ciepła w Siedlcach” to część ogólnopolskiej inicjatywy organizowanej przez Izbę Gospodarczą Ciepłownictwo Polskie i dostawców ciepła systemowego.

Działania prowadzone przez dostawców ciepła systemowego zwiększają świadomość odbiorców energii cieplnej. Zyskują na tym wszyscy – gospodarstwa domowe zmniejszają rachunki, wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie korzystają z rozwiązań optymalizujących proces ogrzewania.

PE prowadzi też systematycznie edukację dzieci i młodzieży w zakresie ochrony środowiska, przedstawiania procesu produkcji energii cieplnej i elektrycznej w nowoczesnych źródłach poprzez organizowanie wycieczek, konkursów dla dzieci i młodzieży oraz zachęca do brania udziału w organizowanych akcjach.

Spółka podejmuje także działania w celu przygotowania wykwalifikowanej kadry do pracy w PE w przyszłości. W dniu 28.07.2023 r. została podpisana umowa o współpracy z Akademią Nauk Stosowanych Mazovia, PE chętnie też przyjmuje praktykantów w dziedzinie związanej z pracą w źródłach produkujących energię cieplną, czy też do obsługi procesu dystrybucji energii.

Prezes PE – Marzena Komar oraz reprezentujący Właściciela Spółki Prezydent Miasta Siedlce – Andrzej Sitnik zachęcają wszystkich mieszkańców Miasta Siedlce, a szczególnie Odbiorców ciepła systemowego, młodzież i uczniów szkół podstawowych, dzieci przedszkolne do uczestniczenia w konkursach i wycieczkach organizowanych przez Spółkę.

reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

DODAJ KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze