Podczas sesji Q&A prezydent Siedlec Tomasz Hapunowicz przyznał, że zmienił zdanie ws. budowy drugiego miejskiego żłobka, obiecał poprawę warunków w przedszkolu nr 23 i powtórzył, że budowa spalarni nie ma sensu.
Podczas czwartkowej sesji Q&A Tomasz Hapunowicz odpowiadał na pytania użytkowników portalu FB przez niemal 2 godziny. Spotkanie on-line z mieszkańcami poprowadziła i jego moderatorką była dziennikarka „Tygodnika Siedleckiego” Mariola Zaczyńska.
O tym jak powinny być zagospodarowane siedleckie Błonia
Myślę, że oczekiwanie siedlczan jest takie, aby w mieście było jak najwięcej terenów zielonych, terenów rekreacyjnych i takie jest też przeznaczenie tego terenu – rekreacyjne. Taki jest zapis w planie zagospodarowania przestrzennego i myślę, że tutaj władze samorządowe są raczej zgodne. To oczywiście kwestia czasu i kwestia pieniędzy, za które to zrobimy, ale to przeznaczenie zdecydowanie powinno być rekreacyjnie.

O potrzebie budowy drugiego miejskiego żłobka
W kampanii wyborczej zakładaliśmy utworzenie drugiego żłobka publicznego w Siedlcach, ale teraz z tego pomysłu się wycofuję. To efekt analizy danych demograficznych, spotkań z właścicielami żłobków prywatnych i wprowadzenia 1500 zł rządowego dofinansowania do pobytu dzieci w żłobkach. Te pieniądze sprawiły, że posłanie dziecka do prywatnej placówki nie jest już takie drogie. Należy też pamiętać, że prywatny system opieki żłobkowej w Siedlcach to dosyć spora część naszej gospodarki, bardzo wiele miejsc pracy. Te placówki zabezpieczają około 600 miejsc dla dzieci do 3 roku życia.
O możliwym remoncie ulicy Sokołowskiej i Piłsudskiego
Wniosek na remont Sokołowskiej, z rezerwy budżetu państwa, złożyliśmy kilka miesięcy temu i decyzja będzie w czerwcu. Jeśli tak się stanie – przystąpimy do remontu. Jeżeli chodzi o ulicę Piłsudskiego. Chcemy zacząć od wymiany oświetlenia ulicznego, wykonać kompleksowy projekt oświetlenia ulicznego. W dalszej kolejności będziemy się przymierzać do do remontu nawierzchni, ale wszystko jest uzależnione od tego czy pozyskamy pieniądze.

O przyszłości przedszkola nr 23 i złych warunkach jakie w nim panują
Przygotowujmy w tej chwili przetarg na termomodernizację przedszkola nr 23. Trudno jednak w pełni je dostosować, bo powstało w budynku mieszkalnym, który nie spełnia też wszystkich wymagań czy sanepidowskich czy przeciwpożarowych. Nie uda się z niego zrobić naprawdę nowoczesnego przedszkola, niemniej jednak od lat mamy pewne zalecenia, które są konieczne do wykonania.
O Centrum Integracji Cudzoziemców w Siedlcach
W ostatnim czasie rada miasta wypowiedziała się na ten temat odpowiadając na petycję jednego z mieszkańców i wyraziła swój sprzeciw wobec powstania takiego obiektu. Musimy jednak podkreślać, że za politykę migracyjną odpowiada przede wszystkim rząd. Ani urząd ani żadna instytucja, którą nadzorujemy nie odpowiada za utworzenie centrum. Mieszkańcy obawiają się, że za tym Centrum Integracji, pójdą kolejne decyzje, które wynikają też z pewnej polityki europejskiej. Jeżeli ma być ono tylko instytucją, która jest pewnego rodzaju punktem informacyjnym, gdzie mają pracować przedstawiciele wojewody i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej to przecież to można zrobić przy obecnych funkcjonujących instytucjach nie tworząc też niepokoju społecznego. W Siedlcach mamy siedzibę MCPS i delegaturę urzędu wojewódzkiego.
O tym czy projekt budowy spalarni odpadów będzie kontynuowany
Na ten moment uważam, że nie będzie, bo wszystkie dane ekonomiczne wskazują, że to projekt, który nie przyniesie nam wymiernych korzyści. Tego rodzaju inwestycję, jeśli już powinien realizować Zakład Utylizacji Odpadów a nie Przedsiębiorstwo Energetyczne. Dwie niezależne firmy wskazały, że ta inwestycja nie będzie opłacalna dla mieszkańców. Uważam, że znacznie pilniejszą inwestycją, która przyniesie korzyści w postaci tego, że opłata za odpady nie będzie rosła, będą inwestycje przeprowadzone przez ZUO. Chodzi o zadbanie o to, żebyśmy mieli gdzie odpady składować. Prowadzimy rozmowy z okolicznymi gminami, starostwem i przede wszystkim gminą Suchożebry i być może za kilka tygodni będziemy mogli przekazać korzystne informacje. Dzisiaj mogę powiedzieć, że mówimy o planie inwestycyjnym w ZUO przekraczającym 100 milionów złotych.
Za zniszczenie gotowego projektu budowy spalarni powinien być kryminał.
A co na takie straty finansowe za zmarnowany projekt i INNE KOSZTY związane z pomysłem poprzedników, kontrole? Począwszy od kontroli wewnętrznych, RIO, NIK….
Może ktoś z Radnych złoży taką interpelację, aby wyborcy się dowiedzieli jakiego rzędu wydatki poszły w błoto?
Pod rządami PiSu i jego lokalnych klakierów nie tylko to niszczyli.
Rozumiem że centrum integracji cudzoziemców będzie wybudowane za te pieniądze?
W Siedlcach nie będzie …NIC. Nie ma kasy. A przybył wiceprezydent, naczelnik karłowatego wydziału, kierownicy referatów, wiceprezesi w Spółkach, w tym w zatrudniającej coś 50 osób która można zarządzać na 1/4 etatu., a nie we dwóch. Cel osiągnięty – WŁADZA + stołki dla swojaków. A gdzie obietnica bezpłatnej komunikacji????Kiełbasa wyborcza dla gawiedzi?? etc, etc…
Nasadzcie bananowców żeby nowym, wkrótce przybyłym siedlczanim żyło się jak u siebie.
A dlaczego Centrum Integracji Cudzoziemców nie jest w budynku -wieżowcu delegatury urzędu wojewódzkiego przy Piłsudskiego?
Przecież tam jest tyle wolnej przestrzeni.
Nie będzie niczego, niech żyje hapunowicz
Dobre!
Siedlce miasto upadłe, nie będzie tu nic.
Mam nadzieję że wójcina zostanie rozliczona za brak spalarni.Uwalić gotowy projekt z finansowaniem potrafią tylko pisiory.We zbuczynie naturalna segegacja-gnój na pole a smieci do lasu.Takie standardy niebawem w Siedlcach.a w kampani na wszystko starczało.Szok
Moim zdaniem wójt mówi tu z sensemm. Spalarnia była pomyslwm Sitnika, bo położył temat z wysypiskiem. Dał w tej kwestii po prostu ciała o tyle. Dogadają się z Suchozebtsmi – nie będzie potrzebna spalarnia
Dogadają się albo nie. Póki co Suchożebry nie mogą być rozbudowywane, będzie konieczność wywożenia śmieci gdzieś dalej. A my nie możemy polegać na kimś innym w tak kluczowej kwestii jak odpady. Poza tym spalarnia to więcej korzyści dla mieszkańców, niższe ceny za odbiór śmieci lub ciepło.
Jak tylko wygoni się wójta z miasta może uda się wrócić do poważnych projektów.
Bardzo słuszne stwierdzenie i widać do czego doprowadziła polityka ludzi o tych poglądach i tych co ich wspierają a bagno jakie zostawili trudno osuszyć.Jeśli zrobili taki bałagan w skali kraju to na zacofanej ideologicznie ścianie wschodniej to tak jak za komuny pozostanie tzw.”Polska B”gdzie inne regiony nie będące pod panowaniem ciemnoty ideologicznej idą do przodu a ty gwiazdy upadłe polityki pisowskich namiestników rozwijają swoje skrzydła nad tym aby pozostała ciemnota i ciemnogród ku ich zadowoleniu.
A można było zrobić i jedno i drugie kto zabroni? przepadło darmowe 120 mln tylko pisowcy mogą coś takiego zrobić!
Za brak spalarni zapłacą mieszkańcy w opłatach za śmieci. Śmieci muszą być zagospodarowane a nie składowane. Nie spali się ich w Sdl, trzeba będzie je spalić gdzieś indziej a dziś za spalenie tony śmieci płaci się prawie 1000 PLN. Płaci się spalarni. Ta decyzja to decyzja dla miast zła, bardzo zła. To działanie na szkodę miasta i jego mieszkańców.
Czego można nowoczesnego spodziewać się po nich a może kolejny raz podejmą próbę budowy elektrowni (bloku elektrowni)jak to już miejscowy cudotwórca tworzył w Ostrołęce?
Ale Ostrołęka jest budowana nadal tylko już nie na brzydki węgiel tylko piękny niebieski gaz.
nie no – oczywiście, że można zrobić jedno i drugie – i to byłoby najlepszym długofalowym rozwiązaniem na którym miasto by zarabiało, ale jeśli do wyboru jest jedno i drugie to stawiać lkepiej na ZUO – moim zdaniem. to będzie zysk konkretny, bo odzysk odpadów do czego zmusza unia będzie na poziomie 70-80 procnet i to jest najwazniejsze
Wszystkiego nie będzie. A w kampanii wszystko miało być. Co się zmieniło? Zbuczyn rządzi
Że składowisko nie może być rozbudowane? Ono nie może być podniesione. A to jest różnica. Jak się dogadają to pewnie będzie można powiększyć. Spalarnia to nie są niższe ceny za odbiór śmieci – tak też nie można pisać, bo gdzie obniżyli ceny za odbiór jak pojawiła się spalarnia? Ja nie słyszałam. A nasza spalarnia też nie miała dawać ciepła przez cały rok
Podniesione nie może być, bo przepisy zabraniają. Rozbudowane nie może być, bo właściciele sąsiednich gruntów się nie zgadzają.
W Poznaniu i Olsztynie dzięki spalarni udało się zatrzymać wzrost cen, w Warszawie stawki spadły (przynajmniej tymczasowo).
ale skoro wójt powiedział, że będzie mieć dobre informacje i chodzi o gminę suchożebry to pewnie właśnie chodzi o rozbudowę wszerz a nie wzwyż. może się dogadali. on mówi, czego tutaj nie ma, że chce gminę traktować po partnersku i sprawiedliwie biznesowo, więc pewnie chodzi o pieniądze.
Jak gmina bedzie miała korzyści to się dogada – nie wiem co na to jej mnieszkańcy
A ja ciągle czekam na uszczelki gumowe na Skladowej od Karola.
Nie cierpię pisiorów. Dlatego jeśli nawet obecny wójt czynił by nawet cuda to i tak moje postrzeganie pisiorów tego nie zmieni. A tak naprawdę to w tzw. siedleckim magistracie najwięcej do powiedzenia (razem z likwidacją projektu spalarni) ma ta kreatura od dwóch wież które zostały w Ostrołęce zburzone, ale jeszcze nie rozliczone.